Program

WARSZTATY:

Akordeon po Śląsku

Stanisław Wodnicki to wielokrotnie nagradzany muzyk i folklorysta, prawdziwy Ślązak! – „Ja jestem zakochany w śląskim folklorze – mówi profesor – fascynują mnie te śląskie waloszki, ten dwugłos w pieśniach, urzekło mnie to. Ślązacy są bardzo muzykalni, na Śląsku dobrze się śpiewa, wszyscy to lubią.” Instruktor z kategorią „S” i zasłużonym działacz kultury. Warsztaty moderuje Andrzej Teofil

Muzyka miejska

Henryk Spyra, muzyk, kompozytor, pasjonat akordeonu, który nie tylko grana tym pięknym instrumencie,ale również naprawia akordeony i przywracając im dawną świetność. Podtrzymuje rodzinne tradycje muzyczne przekazane przez ojca i dziadka. W roku 1995 był współzałożycielem kapeli podwórkowej "Śląskie Bajery" będąc jej kierownikiem i autorem wykonywanego materiału.

Muzycy z Ornontowic
Muzycy z Ornontowic

Śląskie nuty

Zajęcia będą opierać się na opanowywaniu materiału zawartego w śpiewniku taborowym oraz nauce podstaw zapisu nutowego i rytmicznego. Poruszony zostanie również temat charakterystycznego ogrywania śląskich melodii poprzez skupienie się na aranżowaniu, ozdabianiu, tempie oraz graniu do tańca. Prowadzi Mateusz Dyszkiewicz,

Warsztaty taneczne dla początkujących.

Tabor to świetna okazja, aby potrenować swoje umiejętności taneczne, ale także, aby zacząć stawiać pierwsze taneczne kroki. Okazja ku temu znajdzie się podczas warsztatów tanecznych dla początkujących z Igą Fedak i Kapelą Fedaków. Podczas zajęć poznamy podstawowe kroki najpopularniejszych (nie tylko na Śląsku!) tańców tradycyjnych, takich jak walczyk czy poleczka, ale także kilka typowych, prostych śląskich tańców i zabaw ludowych. Postaramy się rozluźnić nagromadzone przez codzienność spięcia na tyle, aby taniec był nie tylko możliwy, ale także przyjemny, popracujemy nad współpracą w parze, aby wszystko dobrze zagrało. Nie zapomnimy o roli muzyki i muzykantów w tańcu, a także poznamy podstawowe zasady tanecznego BHP i savoir-vivre’u.

Warsztaty przeznaczone są głównie dla osób początkujących w tańcu, ale i stali bywalcy potańcówek na pewno znajdą coś dla siebie! Prosimy wziąć ze sobą wygodne buty do tańca, w przypadku pań mile widziane są spódnice lub sukienki. Przyda się też coś do zaspokojenia pragnienia w trakcie wytężonych ćwiczeń ;-)

Prowadzący: Iga Fedak – etnolog, etnomuzykolog, instruktorka tańca ludowego. Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic i okolic, grający muzykę tradycyjną nie tylko ze Śląska. W skład Kapeli wchodzi Iga, Karolina i Kuba Fedak.

 Jak uszyć kiecki do tańca

Warsztaty z szycia kiecek(spódnic) do tańca bazujących na dawnych wykrojach. Na warsztacie podstawy obsługi maszyny do szycia, tworzenia wykrojów i szycia spódnic, które będzie można przetestować na finałowej potańcówce :) W ramach warsztatów będą omówione również podstawowe elementy dawnego stroju śląskiego.

Uczestniczki/cy otrzymają tkaniny na kiecki/spódnice.

Wymagana własna maszyna do szycia

Prowadząca

Aleksandra Malczyk – projektantka, pasjonatka etnodesignu oraz pięknych elementów dawnego stroju śląskiego, pomysłodawczyni projektu Silesia Folk Design,stypendystka Marszałka Woj. Ślaskiego w dziedzinie kultury, dla której szycie jest sposobem na relaks, poprawę humoru i zaopatrzenie szafy w oryginalne stroje ;)

Rodzina Pawełek 1924
Rodzina Pawełek 1924 źródło: historiaornontowic.pl

 

Warsztaty etnobotaniczne

Jeśli w okolicy widzicie tylko nieznane chwasty i trawę, to zapraszamy na warsztaty etnobotaniczne, podczas których w towarzystwie Sary Dudy i Zbyszka Janigi wybierzecie się na spacer po Ornontowicach i zgłębicie żywą księgę natury. Sara i Zbyszek to zakręceni na punkcie roślin pasjonaci, dzięki którym nauczycie się rozpoznawać dzikie rośliny przydatne dla każdego. W trakcie warsztatów, których głównymi bohaterami staną się rośliny, poznamy tajniki dzikiej kuchni, medycyny naturalnej i ziołowej kosmetyki. Opowiemy m.in., jak przygotować pesto z pokrzywy, placki z mniszkiem i kawę z żołędzi. Nauczymy się wykorzystywać rośliny do pielęgnacji ciała oraz dowiemy się, jak zrobić nalewkę z dziurawca na pochmurne dni i maść z żywokostu na stłuczenia. Dla uczestników warsztatów otworzymy również drzwi do świata magii ludowej, w którym jemioła przynosi szczęście i powodzenie a korzeń piwonii odpędza złe duchy. Podczas spotkania będziemy również umacniać więź z otaczającą nas roślinnością wykorzystując do tego wiele zmysłów… W trakcie taboru każdy z Was będzie mógł samodzielnie skomponować mieszankę przydatnych ziół i zabrać ją do domu. Zebrane rośliny wykorzystamy również w kuchni – wspólnie przyrządzimy pyszne, „dzikie” dania :-)

Marzysz o zdobyciu praktycznej wiedzy o dzikich roślinach z Twojej okolicy? Zapraszamy na warsztaty etnobotaniczne do Ornontowic. Dołącz do nas i odkryj radość, którą przynosi człowiekowi kontakt z naturą. Prosimy o zabranie: gazet, bawełnianej torby, nożyczek lub noża oraz wygodnych butów. W przypadku deszczowej pogody niezbędne będą kalosze. Prowadzący: Sara Duda – etnolog, pedagog Zbyszek Janiga – biolog, zielarz-fitoterapeuta

Warsztaty instrumentalne dla zielonych

Marzysz o graniu w kapeli, ale „grasz tylko na nerwach”? Zawsze chciałeś być muzykiem, ale nie znasz się na nutach? Od dawna planowałeś zabrać się za akordeon leżący na strychu, ale nie wiedziałeś, od której strony? Te warsztaty są dla Ciebie! Kapela Fedaków udowodni Ci, że granie do tańca nie jest aż tak trudne, jak Ci się wydaje. Wielu już próbowało i się o tym przekonało ;-) Podczas warsztatów poznamy taneczne rytmy, liźniemy naukę czytania nut, ale przede wszystkim zgłębimy tajemniczy świat instrumentów. Każdemu na pewno uda się zagrać na jego instrumencie, a także popróbować gry na pożyczonych. A że wiedzę najlepiej chłonie się całym ciałem, oprócz grania na pewno trochę pośpiewamy i potańczymy! Warsztaty przeznaczone są dla osób niegrających na żadnym instrumencie, ale także dla osób początkujących lub grających amatorsko. Prosimy przynieść ze sobą posiadane instrumenty, nawet te proste, jak fujarka, harmonijka ustna, drumla, trójkąt itp. (także te, których nie potraficie obsłużyć - my postaramy się pomóc Wam na nich zagrać ). Prowadzący będą mieli do dyspozycji niewielką ilość instrumentów do pożyczenia. Do udziału w zajęciach nie są wymagane umiejętności muzyczne, jednak podstawowe poczucie rytmu na pewno pomoże ;-)

Prowadzący: Kapela Fedaków – rodzinny zespół z Katowic i okolic, grający do tańca, ale także prowadzący regularne warsztaty muzyczne i taneczne, także dla osób totalnie „zielonych”.

Muzycy z Ornontowic

Jak godajom, tak śpiewajom - Pieśni ze starych heftów

Warsztaty wokalne oparte na śląskich pieśniach, ze szczgeólnym naciskiem na rozwiązywanie technicznych problemów, jakie mogą sprawić szybkie przebiegi oraz szeroka rozpiętość skali w śląskich pieśniczkach. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli poznać różne ćwiczenia intuicyjne, wspomagające wykonywanie wymagającego repertuaru śląskiego, ale także przetestować swoje możliwości na pieśniach całego regionu, w tym pieśniach zawartych w taborowym śpiewniku w tym pieśni ze starych "heftów" (zeszytów) zebranych w Ornontowicach.
Prowadzenie Katarzyna Dudziak - członkini zespołów Rube Świnie, Krzikopa. Śpiewaczka z dwudziestoletnim doświatczeniem, nieustannie poszerzająca swoją wiedzę i umiejętności u mistrzów, poszukiwaczka pieśni.

Tańce śląskie – warsztaty dla zaawansowanych

Na warsztatach nauczymy się znanych na całym Śląsku, powszechnych niegdyś tańców, nie zabraknie jednak także tych mniej popularnych, lub występujących tylko w niektórych częściach regionu. Uczestnicy warsztatów poznają zarówno tańce korowodowe, jak i układowe, tańce parowe oraz trójkowe. Poznamy kroki podstawowe tańców, jak również zapisane podczas badań terenowych warianty kroków i figur. Skupimy się także na charakterze śląskich tańców ludowych, ich wspólnych cechach oraz tym, co je wyróżnia spośród tańców innych regionów. Zajęcia przeznaczone są dla osób tańczących, potrafiących zatańczyć walczyka i poleczkę, także w obrocie w prawo i w lewo. Prosimy wyposażyć się w wygodne buty do tańca, u pań mile widziane będą spódnice. Warto zabrać ze sobą coś do picia.

Prowadzący: Zofia Marcinek – znawczyni i wykładowca tańców śląskich. Jako córka badaczki śląskich tańców, Janiny Marcinkowej, kontynuuje tradycje rodzinne w tym zakresie.

Otwarte spotkanie śpiewacze

Śląskie pieśni najczęściej kojarzą się z pieśniami biesiadnymi - takie oczywiście też były i są śpiewane, a jednak piękno śląskiej pieśni to dużo szersze spektrum - od pieśni śpiewanych podczas różnych momentów cyklu rocznego, do pieśni nostalgicznych. Na spotkaniu śpiewaczym będzie można usłyszeć i oczywiście zaśpiewać różnorodne pieśni śląskie, obecnie mało znane, pozyskane z nagrań lub zbiorów pieśni śląskich. Spotkanie śpiewacze jest przeznaczone również dla osób początkujących.

Warsztat poprowadzą śpiewania Łucja Cieślar i Karo Przewłoka.

Skat

Skat to gra karciana niezwykle popularna na Śląsku, Kaszubach i w Niemczech. Nazywany jest często "śląskim brydżem". Podczas spotkań poznamy tajniki licytacji w tym komendy i gwarowe określenia poszczególnych strategii gry jak hand, nulower, sznajder, szwrc, grand jak i zmierzyć się z tą wiedzą w szkaciarskich sparingach.

Prowadzić będą członkowie  Ornontowickiego koła skatowego

Orkiestra Dęta z Ornontowic
Orkiestra Dęta z Ornontowic

Inne zajęcia

Śląska Godka

W trakcie taboru pojawi się mnóstwo okazji do poznania śląskiej godki - podczas wieczornych okazów popołudniowych, gry w szkata, na warsztatch dot. pieśni śląskich, a takż epodczas spektaklu teatralnego.

Potańcówki

Podczas taboru planujemy 4 potańcówki z udziałem zarówno lokalnych kapel, mistrzów, a także gości. Każdego wieczoru nie zabraknie okazji to zatańćzenia waloszków, sztajerków, polek i śląskich tańców układowych, oraz zabaw tanecznych.

Wesele Ornontowice 1931 - Antoni Sodzawiczny, Teresa z domu Lagner, źródło: historiaornontowic.pl
Wesele Ornontowice 1931 - Antoni Sodzawiczny, Teresa z domu Lagner, źródło: historiaornontowic.pl

 

Organizatorzy

ARTeria Centrum Kultury
i Promocji
w Ornontowicach
Śląsk Folkowy
 
 

Mecenat

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Partnerzy

Regionalny Instytut Kultury
w Katowicach
Starosta Mikołowski
Henryk Jaroszek
Wójt gminy Ornontowice
Kazimierz Adamczyk

Redakcja

Back to Top